Steliano Filip, gest disperat la finalul partidei cu Gaz Metan! Arbitrul s-a speriat, dar l-a iertat de o eliminare pe dinamovist

Redactor:
Mihai Cheleș

La finalul partidei dintre Gaz Metan și Dinamo, Steliano Filip a fost protagonistul unui gest făcut la disperare. După ultimul fluier al partidei, acesta s-a năpustit asupra centralului Adrian Cojocaru pentru a vedea cât indică cronometrul.

Arbitrul a fost luat prin surprinde, chiar speriat de gestul lui Steliano Filip, însă timpul expirase de mult. Au fost acordate trei minute de prelungiri, iar meciul intrase în cel de-al cincilea minut de prelunigiri.

Steliano Filip avea, deja, cartonaș galben, iar faptul că s-a năpustit asupra arbitrului i-ar fi putut aduce un nou cartonaș galben, implicit roșul, chiar dacă meciul era terminat. Adrian Cojocaru a considerat că nu mai are rost să se complice, așa că a ignorat gestul dinamovistului.

Steliano Filip, iertat de eliminare la meciul cu Gaz Metan!

Dinamo a pierdut, vineri seară, pe terenul celor de la Gaz Metan, scor 1-2, într-un duel din etapa a 12-a din Liga 1. Golurile gazdelor au fost marcate de Ronaldo Deaconu, în minutele 35 și 37, iar reușita oaspeților a fost semnată de Mirko Ivanovski, în minutul 84 din penalty.

Dinamoviștii au alergat în zadar după egalare, în ultimele 10 minute. Gestul lui Steliano Filip denotă multă disperare în tabăra dinamoviștilor, într-o situație care extrem de dificilă – cu Dinamo pe penultima poziție.

Realizatorul TV, Radu Naum, a glumit pe seama acestei faze, în studiourile DigiSport:

„E faza aceea.. parcă îi vrea ceasul. Vrea să-i ia ceasul lui Cojocaru! Faza e genială, pentru că omul își trage mâna: domne, lasă-mi ceasul, e ceasul meu!”, a exclamat acesta.

Steliano Filip s-a arătat total nădăjduit la finalul partidei cu Gaz Metan Mediaș, după o nouă înfrângere pentru Dinamo:

„Atât s-a putut în această seară. Până la primul gol jocul a fost echilibrat, am avut posesia, am dus mingea acolo, dar din păcate am pierdut. Trebuie să muncim mai mult, să strângem rândurile. Este cel mai dificil moment din istoria clubului. Toți jucătorii trebuie să dea mai mult și să dovedească că merită să îmbrace acest tricou.

Când ești la Dinamo nu cred că trebuie motivare în plus la un anumit meci. Niciun meci nu este ușor, dar trebuie să avem mai multă personalitate în joc și să nu mai facem aceste greșeli. Am primit goluri din niște greșeli. Nu trebuie să vorbesc eu de alți jucători. Sunt supărat pe mine pentru că trebuia să dau mai mult. Nu cred că există vreun jucător care să fie mulțumit de randamentul lui”, a spus Steliano Filip.